Destek Ol

DOĞA NEFES ALSIN İSTİYORSAN KAMPANYAMIZA DESTEK OL !

Yanan ormanlarımızın yeniden yeşermesi ve doğanın nefes alabilmesi için Kuraklıkla Mücadele Derneği olarak ‘’DOĞA NEFES ALSIN’’ kampanyamızı başlatıyoruz.

Dün yaptıklarımız bugünü yarattı. Bugün yapacaklarımız ile yaraları sarmak ve doğayı yeniden yeşertmek bizim elimizde.

İklim krizi nedeniyle birçok ülke, eş zamanlı olarak dev yangınlara teslim olmaya devam ediyor. Jeologlar, içinde yaşadığımız çağa Antroposen Çağı demekteler: Yani insanlar tarafından gezegenin şekillendirildiği bir çağ. Ancak belki de Pirosen Çağı (Ateş Çağı) demek daha doğru olacaktır Çünkü her geçen yıl yangınlar ve ateş, içinde yaşadığımız çağı daha fazla tanımlamaya başladı. Henüz haftalar süren 2019-2020 Avustralya yangınlarını unutamamışken, bu defa da 2021 yılının yaz ayları, Kuzey Yarımküre'de hiç görülmemiş çapta ve büyüklükte yangınların bir arada başladığı, sıra dışı bir döneme tanıklık etmektedir. Öyle ki, bu yazının yazıldığı sıralarda son birkaç hafta içinde büyük yangınlar yaşamamış ülkeleri takip etmek, bu tür yangınlar yaşamış olanları takip etmekten daha kolay hâle gelmiş olabilir.

Elbette bu yangınlarda insanların büyük bir rolü var. Her şeyden önce iklim değişikliği, doğrudan insanların sebep olduğu bir kriz. İklim değişikliği nedeniyle aşırı kuraklaşan gezegen, büyük ve yıkıcı yangınların oluşma riskini arttırıyor. Ayrıca her geçen sene sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine biraz daha fazla ve biraz daha hızlı çıktıkça, ormanların bir o kadar erken alev alması da daha olası ve kolay hale geliyor. Erken başlayan yangınlar, daha geniş coğrafyalara yayılabiliyor.

İklim krizi bir yana, insanlar ormanlarla daha fazla iç içe yaşamaya başladıkça; gerilim hatları gibi tehlikeli olabilecek teknolojik ürünleri ormanlardan geçtikçe; mangal gibi eğlence amaçlı toplanmalar ve gündelik yaşam/oyun alanları ormanların içine girdikçe; ormanlar, cam şişeler gibi lensleme etkisi yapabilecek ürünlerle giderek daha fazla kirletildikçe ve insanlar, orman ekosistemlerini kendi ihtiyaçlarına göre şekillendirdikçe, dev yangınları başlatacak ilk kıvılcımın yere düşme ihtimali de katlanarak artıyor.

İklim değişiminde geri dönülmez noktaları bir bir aştığımız için, bu aşılan noktaların ölümcül sonuçlarıyla bir bir karşılaşmaya başlamaktayız.

Bu nedenle, şiddeti ve yoğunluğunun giderek artmasını beklediğimiz yangınlara da daha geniş bir hazırlık yapılması şarttır. Zira 2022, 2023 veya sonraki yılların, orman yangınları konusunda 2020 veya 2021'den ortalamada daha iyi olması beklenmemektedir. Bundan sonraki süreçte özellikle köylerde olsun kasabalarda olsun ciddi riskli bölgelerde tampon alanlar oluşturup özellikle bu köyleri kasabaları yangınlardan koruma amaçlı önlemler almamız gerekiyor. Bu bölgelerde ormanda bakım yapmamız gerekiyor ki özellikle ölü örtü ayrışsın. Bu şekilde ormanda yanmayı biraz daha geciktirebiliyoruz. Bakım yaptığımız zaman orman yanmaya karşı daha dayanıklı oluyor. Örneğin kızılçam örtü yangını dediğimiz yüzeyde olan yangınlarda zarar görmez, kabuğu kalındır, yangına karşı adaptasyonu olan bir türdür, Akdeniz bölgesinin türüdür. Bu tür önlemler aldığımız zaman yangının büyümeden bir örtü yangını şeklinde kalmasına da yardımcı oluyoruz. Bakım burada çok önemli.

DOĞA İYİLEŞMEK İÇİN SENİ BEKLİYOR.

Banka Bilgilerimiz;
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI - BEYKENT ŞUBESİ
HESAP ADI: KURAKLIKLA MÜCADELE DERNEĞİ
IBAN : TR49 0001 5001 5800 7312 5849 11

Not: Bağış işlemi sonrası e-sertifikanız e posta adresinize gönderilecektir.

Kuraklıkla Mücadele Derneği - Gönüllü Ol

Sertifika Başvuru Formu